صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

افزایش بی رویه نرخ کرایه تاکسی‌ها و مسئولانی که فقط نظاره گر هستند!

چرا زمانی که بنزین گران می شود، تمهیداتی از سوی مسئولان اعمال نمی شود تا بار سنگین هزینه های گرانی کرایه و به دنبال آن خوراک و اقلام بر دوش مردم سنگینی نکند؟

کد خبر : 11126

تاریخ انتشار : 13/04/1393 - 13:09


افزایش بی رویه نرخ کرایه تاکسی‌ها و مسئولانی که فقط نظاره گر هستند!

به گزارش خط امید بهشهر _ در اوایل تابستان به سر می بریم، هوا بسیار گرم و با توجه به قرار داشتن در ماه مبارک رمضان، تحمل آن برای مردم کمی سخت شده است، برای انجام کاری قصد رفتن به شهر بابل را دارم، در ایستگاه سوار بر تاکسی می شوم و پس از چند دقیقه کرایه را حساب می کنم.

مقدار آن را می پرسم راننده می گوید: 3هزار و 300تومان، مبلغ را می پردازم و سرگرم نگاه کردن به بیرون می شوم که ناگهان آقایی که مسافر ماشین ماست، خطاب به راننده می گوید: آقا ما همیشه 3هزار تومان می دهیم، از کی 3هزاروسیصد شد؟

راننده هم که گویا در تفکرات مشکلات زندگی بدجوری گیر کرده است، با ناراحتی و غیظ می گوید: به ما این مبلغ را اعلام کردند، نامه اش هم هست، می خواهی نشانت بدهم؟

مسافر ادامه می دهد: نه لازم نیست، ولی خوب همین دیروز 3هزار تومان دادم، همین سخن کافی بود تا راننده شروع به درد و دل از مشکلات زندگی کند: چند روز پیش با ماشین تصادف کردم،20 روز تمام ماشینم تو تعمیرگاه ساری بود، هر روز هم با تاکسی هایی که از رفیق هایم بودند، به بابل می آمدم، کرایه هم به زور به آنها می دادم چون می دانستم آنها هم مثل من خرج بیمه ماشین، پول بنزین و تعمیرات دارند.

3ماه که برای تأمین خرج ماشین، دو برابر کار می کنم، در طول این 3ماه به زن و بچه ام یک تکه گوشت ندادم که بخورند، به خدا ما هم راضی به ناراحتی مردم نیستیم ولی با افزایش قیمت بنزین این 300تومان هم ارزشی ندارد و تو این هوای گرم دردی از مشکلات ما کم نمی کند.

ولی باید این را هم در نظر گرفت که کرایه ها در طول سال چند مرتبه باید بالا رود؛ مردم تا چه زمانی باید پاسخگوی بی تفاوتی برخی مسئولان باشند؟

صحبت های مسافر و راننده فکرم را مشغول کرد و به سراغ کسانی رفتم که در ارتباط با افزایش قیمت کرایه ها نظر می دهند.

معاون نظارت و بازرسی اداره کل صنعت و معدن مازندران یکی از آن نفرات بود؛ حسین اصغرزاده گفت: 3 نوع کرایه داریم، درون شهری که مربوط به تاکسی ها و اتوبوس های شهرداری می شود، رقم این کرایه ها ابتدا توسط شورا تصویب می شود و پس از تأیید فرمانداری ها به صورت نرخ رسمی اعلام می شود.

یادم آمد که مدتی، همین نرخ کرایه های درون شهری هم برای خودم هم معضل شده است، یک بار که از بلوار خزر به میدان ساعت می آیم باید 500 تومان بدهم و بار دیگر راننده 400 تومان می گیرد.

از اصغرزاده پرسیدم، پس چرا نرخ کرایه تاکسی های درون شهری روی شیشه ها و مناطق عمومی اعلام نشده است؟

وی گفت: شهرداری باید با نصب بنر یا اطلاعیه ای نسبت به آگاه‌سازی مردم اقدام کند.

نرخ دوم هم مربوط به راننده های آژانس که ابتدا از سوی اتحادیه ها و اتاق اصناف پیشنهاد می شود و به کمیته نرخ گذاری و کمیسیون نظارت شهرستان ها می رود و در آنجا مورد تأیید قرار می گیرد.

درباره افزایش قیمت کرایه های برون شهری می پرسم: پیش از عید 25درصد افزایش قیمت داشتیم ولی خوب با توجه به احتمال افزایش قیمت سوخت می دانستیم که این رقم کافی نیست.

در مورد کرایه های برون شهری هم اداره کل حمل و نقل و پایانه ها و وزارت راه و ترابری نظارت لازم را اعمال می کنند.

به سراغ محمدزاده؛ معاون اداره کل حمل و نقل و پایانه ها می روم؛ وی می گوید: اتحادیه رانندگان درخواست افزایش قیمت را به ما داده است و از یکم تیرماه کرایه ها 15درصد افزایش داشت.

اگر مسافران در هنگام استفاده از حمل ونقل برون شهری با افزایش هزینه بیشتر از آنچه که اعلام شده است یا رفتار ناپسند راننده ای مواجه شدند، می توانند با شماره 3000143 پل ارتباطی مردمی تخلف های تاکسی های برون شهری تماس بگیرند.

غفاری؛ مسئول صنف کرایه تاکسی های برون شهری استان آخرین فردی است که باوی به صحبت می پردازم تا درباره افزایش قیمت و عادلانه بودن آن بپرسم؟

وی می گوید: از یکم تیر ماه قیمت کرایه تاکسی های برون شهری را افزایش دادیم ولی با توجه به اینکه قیمت بنزین 19درصد افزایش داشته است، همین مقدار هم برای راننده ها نمی صرفد.

ناخودآگاه یاد حرف های راننده می افتم، کمی حق داشت ولی مسافران نیز با افزایش کرایه بار سنگینی بر دوش‌شان احساس می کنند که بی گمان آنها هم حق اعتراض دارند.

در اینجا چند سوال ذهنم را مشغول کرد:

چرا با وجود اینکه کشور ایران تولیدکننده بنزین است و مسئولان می گویند در تولید بنزین خودکفا شدیم ولی باز هم واردات بنزین داریم؟ و باز هم باید مبلغ آن هر سال بالاتر رود؟ چرا زمانی که بنزین گران می شود، تمهیداتی از سوی مسئولان اعمال نمی شود تا بار سنگین هزینه های گرانی کرایه و به دنبال آن خوراک و اقلام بر دوش مردم سنگینی نکند؟

چرا و چراهای دیگر که در این بحث نمی گنجد.


منبع : بلاغ

 

  

دیدگاه شما در مورد : افزایش بی رویه نرخ کرایه تاکسی‌ها و مسئولانی که فقط نظاره گر هستند!

افزایش بی رویه نرخ کرایه تاکسی‌ها و مسئولانی که فقط نظاره گر هستند!

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر