صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

شکار انسان در رالی مرگ سوادکوه ادامه دارد/مقصر کیست؟

خطاها و غفلت های ناشی از عوامل انسانی در بروز تصادفات در محور سوادکوه موثر است اما پیشرفت کند دستگاه های راه‎سازی در 4 بانده کردن این خطوط شاید به افزایش نرخ تلفات بیش از پیش افزوده است.

کد خبر : 11099

تاریخ انتشار : 11/04/1393 - 14:38


شکار انسان در رالی مرگ سوادکوه ادامه دارد/مقصر کیست؟

به گزارش خط امید بهشهر _ نگاهش مات و مبهوت در ازدحام جمعیت به بدن های بیجان پدر و مادر و خودرویی که مانند کاغذ مچاله و در هم پیچیده شده است، خیره می ماند، اینجا کودکی 6ساله تمام زندگی خود را در یک لحظه از دست داده است. اشک و خونش بهم آمیخته ولی نمی داند فریاد بی کسی‌اش را برای که سر دهد.

اینجا یکی از محورهای مواصلاتی سوادکوه است، جایی که قربانیان بیشماری را تا به امروز به خود دیده است.

جاده های شهرستان سوادکوه، همواره جزو مهم‌ترین و پرترددترین خطوط مواصلاتی استان مازندران به حساب می آیند و در اغلب موارد به خصوص ایام پرتردد و خاص سال شاهد حوادث دلخراش بیشماری بوده است تا آنجا که این خطوط به «جاده های مرگ» لقب گرفته است.

فصل تابستان نیز یکی از ایام پرازدحام در این محورها است، فرا رسیدن تعطیلات تابستانی و سرازیر شدن سیل بیشمار مسافران در این کمربند سبزشمالی، این محور را تبدیل به قتلگاهی برای شکار جان مسافران کرده است.

کم نبوده اند شاهدانی که در جاده های مرگ چشمان خیس از اشک زنی را که براثر تصادف شوهر و فرزند خود را از دست داده است و یا کودکی خردسال که تمام خانواده اش را دریک لحظه از دست می دهد و در شلوغی جمعیت ناگهان با دیدن جنازه های بیجان پدر و مادر پی به بی کسی اش می برد را به نظاره نشسته اند.

از این دست حوادث در این جاده ها بسیار است ولی تا به امروز کسی پاسخگوی از بین رفتن جان انسان ها در این محورها نبوده است.

اگر چه نمی توان خطا ها و غفلت های ناشی از عوامل انسانی را در بروز این دست حوادث نادیده گرفت اما پیشرفت کند دستگاه های راه سازی در 4بانده کردن این خطوط  شاید به افزایش نرخ تلفات بیش از پیش افزوده است.

* علل تصادفات در محورسوادکوه

رئیس پلیس راهور شهرستان سوادکوه با اشاره به تعداد بیشمار سوانح رانندگی در سطح جاده های سوادکوه علل این امر را عدم رعایت مقررات راهنمایی و رانندگی توسط رانندگان، عدم رفع نقاط حادثه خیز و پیشرفت کند، تعریض جاده های این محور می داند.

وی یادآور می شود: شیب نامناسب برخی نقاط مانند جاده گدوک، عدم نصب تابلوها، علائم و قرار گرفتن آنها در جایگاه مناسب و عدم اطلاع رسانی صحیح و به موقع در نقاط حادثه خیز به رانندگان می تواند از عومل دیگر تصادفات بیشمار این خطوط باشد.

دادستان شهرستان سوادکوه نیز افزایش تعداد بیشمار و نبود کیفیت های لازم در خودروها، شرایط جاده، وضعیت آب و هوایی و خطای انسانی را در وقوع سوانح جاده ای این شهرستان دخیل می داند.

وی هر چند خطای انسانی را مهم‌ترین عامل در افزایش تصادفات می داند اما استاندارد نبودن خودروها را نیز دلیلی برای عدم کنترل خودرو توسط رانندگان و روند صعودی افزایش خطای انسانی تلقی می کند.

احمد محمدی خط مشی شرکت های خودروسازی را صرفاً بحث تجارت می داند و اظهار می کند: تولید خودرو هیچ تناسبی با جاده های کشور ندارد و همین امر در محورهایی مانند سوادکوه که توان پذیرش زیاد خودروها را ندارد، باعث ایجاد بار ترافیکی و تصادفات می شود.

نا ایمن بودن راه ها و عدم نظارت کافی بر حمل و نقل علی الخصوص نظارت نادرست در احداث جاده ها توسط پیمانکاران از عوامل کلیدی دیگر در بحث جاده های مرگ است.

رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان سوادکوه نیز با اشاره به کمبود امکانات به خصوص در بحث امداد جاده ای به خصوص در نقطه استراتژیک جوارم که هرساله قربانیان زیادی می گیرد، اذعان داشت: بحث امداد جاده ای می تواند در پیشگیری از حوادث دلخراش جلوگیری کند اما متاسفانه در جاده ای کلیدی و معبر حادثه خیز همچون جوارم به دلیل نبود زمین برای احداث یک درمانگاه امدادی که بتواند خدمات بیشتری را در اختیار مصدومین قرار دهد، ما شاهد افزایش تلفات جاده ای در این راه ها هستیم.

نبود بیمارستان مناسب دارای امکانات و تجهیزات کافی برای انتقال مصدومین تصادفات جاده ای، آمار تلفات را در این محور افزایش داده است.

* چه کسی مسئول جان انسانهاست؟

از اول تیرماه سال قبل تا اوایل تیرماه امسال 337 فقره تصادف در جاده های شهرستان رخ داده است که از این تعداد چیزی حدود 180 نفر فوت و مصدوم شده اند.

این آمار نه تنها نشان از روند صعودی افزایش تصادفات است بلکه یادآور رخ داد فاجعه ای ای‌ست که شاید برخی مسئولان، آگاهانه یا ناآگاهانه از آن می گذرند و کسی مسئولیت قربانی شدن جان انسان ها را برعهده نمی گیرد.

*راه حل های کاهش تصادفات در محور سوادکوه

نظارت بر روند اجرای سریع  4 بانده شدن خطوط مواصلاتی سوادکوه می تواند تأثیر بسزایی در کاهش تصادفات و قربانی شدن مسافران در "رالی مرگ" داشته باشد.

همچنین نظارت مسئولان امر به خصوص نهاد راه و شهرسازی در استاندارد بودن جاده ها و شناسایی نقاط حادثه خیز راه کاری است که اجرای آن می تواند ضامن امنیت خطوط مواصلاتی شهرستان باشد.

به عقیده محمدی دادستان شهرستان سوادکوه، تولید خودروهای استاندارد و فرهنگ‌سازی از سنین کودکی برای رعایت قوانین در سطح جاده ها عامل هایی است که می تواند نرخ تلفات جاده ها را کاهش دهد.

تکمیل و تجهیز بیمارستان و پایگاه های امدادی می تواند مانع از وقوع حوادث ناگوار بعد از تصادفات باشد.

فرمانده پلیس راهور نیز با تأکید بر لزوم توجه رانندگان به مقررات راهنمایی و رانندگی، اطلاع رسانی مناسب و دقیق در خصوص وضعیت راه ها و اعلام نقاط حادثه خیز را از راهکارهای محدودکننده قربانیان حوادث رانندگی دانست.


منبع : بلاغ

 

  

دیدگاه شما در مورد : شکار انسان در رالی مرگ سوادکوه ادامه دارد/مقصر کیست؟

شکار انسان در رالی مرگ سوادکوه ادامه دارد/مقصر کیست؟

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر