صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
گفتگوی خط امید با چند قلیانی

بیکاری عامل اصلی قلیان کشیدن/وقتی مجوز قهوه خانه راحت تر از مجتمع ورزشی است

این حرف زدن ها هیچ فایده ایی ندارد مسئولین که گوش شنوا ندارند ، فقط ما درد دلمان تازه می شود و دوباره یاد گرفتاری های خود می افتیم پس بهتر است بحث را همین جا به پایان ببریم تا ذغال قلیان نخوابید ما هم کمی با قل قل این قلیان دردها را دود کنیم.

کد خبر : 11068

تاریخ انتشار : 10/04/1393 - 12:07


بیکاری عامل اصلی قلیان کشیدن/وقتی مجوز قهوه خانه راحت تر از مجتمع ورزشی است

به گزارش خبرنگار خط امید بهشهر شب گذشته در حال قدم زدن در مناطق جنگلی بهشهر بودم و با چند جوان مواجه شدم که در حال کشیدن قلیان بودند،پس از طرح جمع آوری قلیان ها قلیان کشیدن این جوانان برایم جالب بود جلو رفتم و با آنها در خصوص قلیان و قلیان کشی به گفتگو نشستم و از مضرات قلیان از آنها پرسیدم.

 

جوانی که مشغول گرداندن ذغال بود با پاسخ به این سوال که در طول هفته چندبار قلیان می کشید شروع کرد و گفت : معمولا یک شب در میان برای قلیان کشیدن دور هم جمع می شویم و گاهی هم هرشب ، از عوارض و مضرات قلیان گفت و دو جوان دیگر هم با تکان دادن سرهای خود تایید می کردند و صحبت های دوستشان را تکمیل می کردند.

 

با توجه به اینکه نسبت به مضرات قلیان کشیدن کاملا آشنا بودند از آنها پرسیدم چطور است که با اینکه می دانید این قلیان چه به سر بدن شما می آورد همچنان آن را مصرف می کنید؟

 

یکی از آنها که مدرک لیسانس کشاورزی داشت گفت:بیکاری برادر، بیکاری!الان 3 سال است که در رشته کشاورزی فارق التحصیل شدم به خدمت سربازی رفتم ولی الان بیکارم هیچ شغلی ندارم وقتی جوانی که پر از انرژی و شور و نشاط است و به او توجهی نشود و بیکار باشد به سمت دود می رود،حالا یکی مثل ما دنبال قلیان ، یکی هم دنبال مواد مخدر دیگر... 

 

شاید شما انتظارات زیادی از شغل پیدا کردن دارید و بدنبال پشت میز نشینی می گردید؟

 

خیر من به عنوان نگهبان در یکی از شرکت های بزرگ شهر مشغول شدم ولی بعد از سه ماه کار کردن من را اخراج کردند و یک نگهبان از غرب مازندران آوردند و جای من گذاشتند...

 

آیا به نظر شما اگر جوان شغل داشته باشد دنبال قلیان نمیرود؟یعنی با شغل مشکل قلیان جوانان حل می شود؟

 

طبیعی است که بدنبال قلیان نمی رود، اگر جوان شغل داشته باشد و تشکیل زندگی بدهد سرش به زندگی و خانواده گرم شود دیگر دنبال این مسائل نمی رود، یعنی وقت قلیان کشیدن و این کارها را ندارد.
در این میان یکی از جوانان که نامش مصطفی بود گفت : درست است که قلیان و قهوه خانه ها بستر مناسبی برای برخی  بزهکاری ها و نا هنجاری های اجتماعی است ولی بستن قهوه خانه ها و ممنوعیت قلیان مشکلی را حل نمی کند و به نوعی پاک کردن صورت مسئله است نه حل مسئله.

 

ببینید بهشهر همه شرایط لازم برای تبدیل شدن به یک شهر صنعتی توریستی را دارد که در کنار آن جوانان زیادی مشغول به کار می شوند و به دنبال تشکیل زندگی می روند و این مشکلات حل می شود ولی متاسفانه به هرکجای این شهر که نگاه می کنیم نه تنها پیشرفتی مشاهده نمی کنیم متاسفانه فقط جنگ های زرگری مسئولین شهرستان را شاهد هستیم که نشان می دهد که اصلا پیشرفت شهر و اشتغال جوانان برای آنها مهم نیست.

 

صحبت های او کمی متفاوت تر بود و نشان می داد که او هم تحصیل کرده است، وقتی از او در مورد تحصیلاتش پرسیدم فهمیدم که لیسانس رواشناسی اصلاح و تربیت دارد.
در همین میان دوست دیگرشان گفت :تا فردا هم که بخواهید ما حرف برای گفتن داریم و مشکلات شهر و بیکاری ما  به قدری زیاد است که تمامی ندارد حتی اگر بخواهید راهکار هم ارائه می دهیم ولی این حرف زدن ها هیچ فایده ایی ندارد مسئولین که گوش شنوا ندارند و اصلا برایشان مهم نیست فقط  ما درد دلمان تازه می شود و دوباره یاد گرفتاری های خود می افتیم پس بهتر است بحث را همین جا به پایان ببریم تا ذغال قلیان نخوابید ما هم کمی با قل قل این قلیان دردها را دود کنیم.

 

اگر من شاغل باشم و به دنبال زندگی باشم مطمئن باشید دیگر دنبال این قلیان نمی روم و حتی خودم بر ضد آن فعالیت خواهم کرد.

 

وقتی در یک شهر برای احداث قهوه خانه و قلیان سرا راحت تر از کتابفروشی و مجتمع ورزشی مجوز می دهند باید منتظر بروز این مسائل هم بود.

 

عجیب صحبت پایانی آن جوان فکر مرا مشغول کرد یاد یکی از دوستانم افتادم که پای ثابت قلیان بود و اگر شبی قلیان نمی کشد تا صبح خوابش نمی برد،و چند سالی است که ازدواج کرده و یک دختر دو ساله بسیار زیبا دارد، با او تماس گرفتم و بعد از کمی صحبت و احوال پرسی از قلیان کشیدنش پرسیدم که گفت : دو سال است که قلیان نمی کشم یعنی وقت قلیان کشیدن ندارم صبح ها که سر کار می روم و غروب که از سر کار برمی گردم مشغول زندگی و فرشته کوچک خانه یمان می شوم.

 

امین درست می گفت  بستن قهوه خانه ها و جمع آوری قلیان ها از اماکن عمومی کار بسیار پسندیده و قابل تقدیری است که جا دارد همین جا از فرماندهی جدید نیروی انتظامی شهرستان بهشهر تشکر ویژه ایی داشته باشیم،ولی به نظر می رسد راه حل جمع آوری قلیان ها به طور مقطعی پاسخگو است پس مسئولین شهرستان باید به دنبال هم فکری با یکدیگر باشند تا بتوانند این مشکل را طور دیگری حل کنند.

 

به عنوان یک پیشنهاد برای یافتن راه حل مناسب در خصوص موضوع قلیان باید گفت : تشکیل یک جمع مشورتی با حضور جوانان قلیانی شهرستان و که در میان آنها تحصیل کرده ها هم حضور دارند و و درخواست راه کار مناسب از آنها هم به پیدا شدن راه درست مقابله با قلیان ختم می شود و هم امید و نشاط به  جوانان این شهر تزریق میشود. 

  

دیدگاه شما در مورد : بیکاری عامل اصلی قلیان کشیدن/وقتی مجوز قهوه خانه راحت تر از مجتمع ورزشی است

بیکاری عامل اصلی قلیان کشیدن/وقتی مجوز قهوه خانه راحت تر از مجتمع ورزشی است

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر