صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا:

هنوز شکاف‌های زیادی در مذاکرات هسته‌ای با ایران وجود دارد

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت:هنوز شکاف های زیادی در مذاکرات اتمی با ایران وجود دارد که باید کمتر شوند و تمام تمرکز ما بر روی ضرب الاجل بیستم ژوئیه است.

کد خبر : 10814

تاریخ انتشار : 31/03/1393 - 11:34


هنوز شکاف‌های زیادی در مذاکرات هسته‌ای با ایران وجود دارد

به گزارش خط امید بهشهر _ "جنیفر ساکی" در خصوص مذاکرات وین گفت که نشانه‌هایی وجود دارد که گروه پنج به علاوه یک در مذاکراتش جدی نیست.

پساکی گفت:من باید بگویم که پیش از این در یک کنفرانس خبری پاسخ بسیاری از این سوالات داده شده است. به نظر ما ایران آزاد است که برنامه اتمی صلح آمیز داشته باشد. از آنجایی که آن‌ها بارها اعلام کرده‌اند که نگران اثرات تحریم‌ها هستند آنگاه برای آن‌ها آسان خواهد بود که درباره این مسائل دشوار تصمیم گیری کنند.

وی افزود: همانطور که ما گفته ایم ما در لحظه حساسی از این مذاکرات به سر می‌بریم و در حالیکه این هفته شاهد مذاکرات سازنده‌ای بودیم در این حال شاهد مذاکراتی دشوار و فشرده هم بودیم و ما مذاکراتی طولانی بین طرفین را شاهد بودیم و ظاهرا شکاف‌های زیادی وجود دارد که باید از بین برود. تیم ما بیست و چهار ساعته بر روی این موضوع کار کرده است. دور بعدی قرار است با حضور مدیران سیاسی هفته آینده در بروکسل برگزار می‌شود و مذاکرات از دوم ژوئیه از سر گرفته می‌شود. ما بر روی ضرب الاجل بیستم ژوئیه تمرکز کرده‌ایم و بیست و چهار ساعته به کار خود ادامه می‌دهیم.

ساکی درباره نامه رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا به اوباما درباره تحریم‌های ایران هم گفت: من آن نامه را ندیده‌ام و شما باید این موضوع را از کاخ سفید جویا شوید.

وی در پاسخ به سوالی درباره گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره موضوع اتمی ایران هم گفت: من گزارش جدید را ندیده‌ام و باید آن را ببینم.

وی درباره سفر آتی جان کری به خاورمیانه گفت: جان کری به دستور رئیس جمهور از بیست و دوم تا بیست و هفتم ژوئن از خاورمیانه و اروپا دیدار خواهد کرد و در دیدار با متحدان و شرکایمان چگونگی حمایت از امنیت، ثبات و شکل‌گیری دولتی فراگیر را در عراق بررسی خواهد کرد. او همچنین چالش‌های امنیتی خاورمیانه را بررسی خواهد کرد و در اجلاس وزرای خارجه عضو ناتو در بروکسل شرکت خواهد کرد. وی در این اجلاس چگونگی برگزاری نشست ناتو در ماه سپتامبر و بحران اوکراین  را بررسی خواهد کرد. در شهر پاریس در فرانسه هم وزیر خارجه با شرکای منطقه‌ای چالش‌های امنیتی خاورمیانه از جمله عراق و سوریه را بررسی خواهد کرد. در امان وزیر خارجه کشورمان با جوده وزیر خارجه اردن دیدار خواهد کرد.

سخنگوی وزرات خارجه آمریکا درباره اظهارات اخیر آیت الله العظمی سیستانی گفت: به جز اینکه او در اظهاراتش خواهان تشکیل دولت شده، از مردم عراق خواسته که با هم  یکپارچه باشند و از تمامی آن‌ها خواسته که به وضعیت آوارگان ناشی از درگیری‌ها و خشونت‌ها رسیدگی کنند. همانطور که می‌دانید یکی از پیام‌های اولیه ما چه به صورت آشکار و چه به صورت نهان این بوده است که اینک زمان آن رسیده که مردم عراق با هم بر ضد تهدیدهای که با آن روبرو هستند متحد شوند. ما درباره حمایت از سخنان وی شفاف بوده‌ایم. او خواهان اتحاد و انسجام بیشتر در بین تمامی اقشار مردم عراق شده است.

ساکی در پاسخ به سوالی که پرسید: نظر شما درباره این موضوع که اسرائیل نخستین محموله نفت را از کردستان عراق دریافت کرده است گفت: شما با موضع ما در این باره آشنا هستید این موضوع تغییر پیدا نکرده است. فروش و صادرات نفت عراق باید از طریق دولت مرکزی این کشور صورت پذیرد و مذاکرات در این رابطه ادامه دارد و این موضوع هنوز حل و فصل نشده است.

ساکی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران که پرسید آیا آمریکا تلاش می‌کند که راهی برای کناره گیری مالکی از قدرت پیدا کند یا نه گفت: من لازم است که نظر شما به حقیقتی که دیروز رئیس جمهور و وزیر امور خارجه به آن اشاره کردند، جلب کنم. این موضوع به مردم عراق بستگی دارد که درباره آینده خود تصمیم گیری کنند و نه به آمریکا. آن‌ها انتخابات برگزار کرده‌اند و در دیدار مک گورک نماینده ویژه وزیر خارجه با بیرکرافت سفیر کشورمان در بغداد بر ضرورت تشکیل هرچه سریعتر دولت این کشور تاکید شد. آ‌ن‌ها در این باره شفاف بوده‌اند که این به نقش و انتخاب ما بستگی ندارد بلکه رهبران عراق درباره آینده این کشور تصمیم گیری می‌کنند. مک کورگ و همچنین بیرکرافت در این رابطه با شمار زیادی از مقامات عراقی دیدار کرده اند.

وی افزود:ما نظرات خود را به صراحت بیان کرده ایم که نخست وزیر مالکی باید گام های بیشتری برای اینکه نقش‌آفرینی داشته باشد ،بردارد.ما در نهان و آشکار این موضوع را به وی یاد آوری کرده ایم و بار دیگر اعلام می کنیم که مردم عراق باید درباره رهبری آینده خود تصمیم گیری کنند.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید که آیا احتمال حمله نظامی آمریکا به عراق وجود دارد گفت:ما این موضوع به طور شفاف در سخنان رئیس جمهور دیدیم.ما وضعیت موجود را حیطه منافع امنیت ملی خود،تهدیدهای که کارکنان و تاسیسات ما به آن روبرو هستند، تهدیدهای ناشی از داعش و اینکه چه اقدامی می تواند  در جهت افرایش ثبات و امنیت در عراق و جلوگیری از جنگ فرقه ای در این کشور باشد،بررسی می کنیم.عوامل گوناگونی در این موضوع دخیل هستند و ثبات عراق در حال حاضر بیشتر به اقدامات رهبران این کشور و افزایش قابلیت نیروهای امنیتی آن وابسته است.

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا آمریکا تماسی با ایران درباره همکاری در عراق داشته یا نه گفت:نه ما هیچ تماس جدیدی نداشته ایم.

ساکی همچنین درباره حمایت پوتین رئیس جمهور روسیه از مالکی هم ابراز بی اطلاعی کرد.


منبع : باشگاه خبرنگاران

 

  

دیدگاه شما در مورد : هنوز شکاف‌های زیادی در مذاکرات هسته‌ای با ایران وجود دارد

هنوز شکاف‌های زیادی در مذاکرات هسته‌ای با ایران وجود دارد

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر