صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

دخترک 9 ساله مازنی در فکر ساخت رُبات ضدسرطان/تصاویر

مرضیه عبدیان گفت: می‎خواهم رباتی بسازم به اندازه چشم مورچه که بتواند وارد بدن شود و به سلول های سرطانی حمله کند.

کد خبر : 10757

تاریخ انتشار : 28/03/1393 - 19:25


دخترک 9 ساله مازنی در فکر ساخت رُبات ضدسرطان/تصاویر

به گزارش خط امید بهشهر _ افتخارآفرینی و برتری ایرانیان در عرصه های مختلف از گذشته تا کنون بر کسی پوشیده نیست و هوش و توانمندی این مردمان عالم‌گیر شده تا جایی که هر جا سخن از موفقیت علمی می شود، حداقل یک ذهن خلاق ایرانی در پس آن نقش دارد.

تعداد هم‌میهنانی که نقاط مختلف دنیا از هوشمندی آنها استفاده می کنند، قابل توجه است تا جایی که تا چند سال گذشته موضوعی در کشور به نام «فرار مغزها» مطرح شد، مسئولان احساس خطر کردند و توانستند با ساماندهی جوانان نخبه در بنیاد نخبگان، تا حدودی جلوی این مشکل را بگیرند.

«مرضیه عبدیان» کودک مبتکر ساروی، یکی از چهره های ناب علمی کشورمان است که امسال در رقابت های بین المللی در دُبی امارات، چشم بسیاری از کارشناسان و داوران خبره را خیره کرده بود.

ولی او هنوز نتوانست چشم لطف مسئولان کشور و استان را متوجه خلاقیت و هوش بالای خود کند.

 

بلاغ: مرضیه عبدیان

 

مادر مرضیه در گفت‌وگو با خبرنگار بلاغ با اشاره به اینکه فرزندش دیگر رغبتی برای مصاحبه ندارد، بیان داشت: مرضیه می گوید مصاحبه چه فایده دارد، وقتی مسئولان صدایم را نمی شنوند و توجه ای به ایده های من نمی کنند.

عبدیان درباره آغاز فعالیت های مرضیه اذعان داشت: دخترم،  یک روز وقتی لباسشویی در حال شستشوی لباس بود، از من سوال کرد: «این دستگاه چگونه کار می کند؟» من هم گفتم: «بر اساس برنامه.» و همین حرفم جرقه ای در ذهن و انگیزه ای برای او شد تا مرضیه به ساخت ربات علاقهمند شود و دیگر به جای بازی با عروسک هایش، با پیچ گوشتی، پیچ و مهره بازی کند.

 

بلاغ: مرضیه عبدیان

 

وی با بیان اینکه مرضیه امسال در کلاس سوم دبستان ابراهیم نوبر ساری تحصیل کرده و جزو دانش آموزان برتر این مدرسه است، خاطرنشان کرد: دخترم مدت دو سال است که در شرکت لذت الکترونیک در حال فعالیت است و به گفته مدرسان و مربیان این شرکت، مرضیه جزو دانش آموزان بسیار خلاق و با هوش به شمار می آید.

عبدیان درباره شرکت مرضیه در مسابقات کشوری نیز خاطرنشان کرد: قبل از اعزام به رقابت های بین المللی امارات با فنی‌ترین ربات در رقابت های نوآوری و ابتکارات (نادکو) دانشگاه صنعتی شریف تهران، اسفدماه سال گذشته شرکت کرده بود.

این مادر گفت: در مسابقات بین المللی امارات، مرضیه را به اتاقی جداگانه بردند که خیلی ترسیدم و تعجب کردم اما با حضور مترجم متوجه شدم که آنها از حضور مرضیه با این سن کم در این رقابت ها، بسیار شگفت زده شدند و می خواهند مرضیه درباره‌ی ایده های خود با آنها صحبت کند.

 

بلاغ: مرضیه عبدیان

 

مادر مرضیه عنوان کرد: به دلیل صحبت های آنها با دخترم، پرواز ما برای برگشت، ساعتی با تأخیر انجام شد و به دلیل نداشتن راهنما در این سفر، مرضیه درباره ایده های خودش  که ساخت یک ربات برای نابودی سلول های سرطانی است، صحبت کرد و ما نگرانیم که این ایده را آنها به نفع خودشان استفاده کنند.

 

بلاغ: مرضیه عبدیان

 

مادر این کودک مبتکر ساروی با بیان اینکه خبر مرضیه در سایت خبری امارات «khaleej news» نیز کار شد، گفت: بعد از ورود به ایران نیز از چند کشور برای مرضیه ایمیل فرستادند تا در صورت تمایل برای ادامه فعالیت هایش در آن کشورها  برایش دعوت نامه ارسال کنند اما من و همسرم دوست داریم استعداد فرزندمان در داخل کشور، پرورش و از آن بهره برداری شود.

 

بلاغ: مرضیه عبدیان

 

مرضیه به اصرار قبول کرد که درباره‌ی ایده خودش گفت‌وگو کند، این کودک خلاق و باهوش ساروی گفت: میخواهم رباتی بسازم به اندازه چشم مورچه که بتواند وارد بدن شود و به سلول های سرطانی حمله کند و آنها را از بین ببرد تا همه کسانی که از این بیماری رنج می برند، درمان شوند و پدر بزرگ من هم که از این بیماری رنج می کشد، دیگر درد نکشد و سلامتی خودش را به دست آورد.

مرضیه با هدف تحقق این هدف بزرگ و انسان دوستانه پا به این رقابت ها گذاشت.

مرضیه عبدیان تاکنون دو ربات جنگجو و فوتبالیست ساخته است اما نتوانست نظر مسئولان را در پاسخ به در خواستش که از آنها خواسته بود به سن کمش نگاه نکنند و به او و خلاقیت و هوشش اعتماد کنند، جلب کند.

 

بلاغ: مرضیه عبدیان

 

مرضیه علاوه بر اینکه به ساخت ربات علاقه فراوان دارد، عضو جامعة القرآن است و در رشته روخوانی و روان خوانی قرآن فعالیت می کند.

بیان و سخن وری این کودک 9 ساله ساروی، حجاب و پوشش کامل اسلامی از دیگر نکات جالب توجه و ویژگی برجسته اوست.


منبع : بلاغ

 

  

برای این پست 1 دیدگاه مطرح شده است. شما نیز دیدگاه خود را بیان کنید
 • پاسخ به نظر پنج شنبه 29 خرداد 1393 - 19:23
  مهسا

  حیف این بچه که تو مازندرانه

  0 0
دیدگاه شما در مورد : دخترک 9 ساله مازنی در فکر ساخت رُبات ضدسرطان/تصاویر

دخترک 9 ساله مازنی در فکر ساخت رُبات ضدسرطان/تصاویر

 • آخرین اخبار
 • پربیننده ترین
 • rss
 • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر