صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

آغاز نگارش متن توافق نهایی میان ایران و ۱+۵ از امروز

شواهد نشان می دهد نگارش متن توافق نهایی میان ایران و ۱+۵ از امروز آغاز خواهد شد.

کد خبر : 10705

تاریخ انتشار : 26/03/1393 - 08:40


آغاز نگارش متن توافق نهایی میان ایران و ۱+۵ از امروز

به گزارش خط امید بهشهر  شواهد نشان می دهد نگارش متن توافق نهایی میان ایران و ۱+۵ از امروز آغاز خواهد شد.با وجود اینکه تا امروز چندین بار تاریخ هایی برای آغاز نگارش متن توافق نهایی تعیین شده، ولی نگارش این متن تا کنون آغاز نشده است.

آخرین بار در مذاکران وین ۴ که ماه گذشته برگزار شد، دو طرف اعلام کردند فاصله مواضعشان آنقدر زیاد است که نمی توانند نگارش متن توافق نهایی را آغاز کنند.

شواهد نشان دهنده آن است که شرایط حداقلی لازم برای آغاز نگارش توافق جامع میان دو طرف فراهم شده و نگارش این متن از امروز آغاز خواهد شد.

تیم های ایران و ۱+۵ پنجمین دور مذاکرات خود در وین را از امروز آغاز می کنند.

هنوز روشن نیست در حالی که دو طرف گفته اند اختلاف های مهمی میان آنها وجود دارد، نگارش متن توافق جامع چگونه آغاز خواهد شد؟

ایران و ۱+۵ هنوز درباره مسائلی همچون ظرفیت غنی سازی، راکتور اراک، مباحث نظامی (موشکی و PMD) و زمان و چگونگی لغو تحریم ها به یک راه حل مشترک نرسیده اند.

این موضوعی است که عباس عراقچی دیروز در مجلس آن را تایید کرده و یک دیپلمات ناشناس فرانسوی هم بر آن صحه گذاشته است.

برخی گزارش ها حکایت از آن دارد که دیدار دوجانبه ایران و امریکا نقش اساسی در این میان ایفا کرده است اما از جزئیات مسئله خبری در دست نیست.

بندی از توافق ژنو می گوید تا وقتی که درباره همه چیز توافق نشده باشد، درباره هیچ چیز توافق نشده است. این بدان معناست که تا وقتی که دو طرف درباره همه مسائل مورد اختلاف به راه حل مشترک نرسیده باشند نمی توانند توافق به یک توافق نهایی دست پیدا کنند.

کارشناسان می گویند در حالب که به وضوح توافق درباره برخی از این مسائل بسیار دشوار است، این اصل به دردسری بر سر راه نگارش متن توافق جامع تبدیل خواهد شد.


منبع : جهان

 

  

دیدگاه شما در مورد : آغاز نگارش متن توافق نهایی میان ایران و ۱+۵ از امروز

آغاز نگارش متن توافق نهایی میان ایران و ۱+۵ از امروز

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر