صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

وقتی فضای مجازی هم به دست اشرار نا امن می شود!

چند وقتی است اشرار مازندرانی، در کنار ایجاد صفحات شخصی در فیس بوک، با تشکیل کمپین هایی سازماندهی شده در عرصه شبکه های اجتماعی نیز به فعالیت گسترده ای دست زده اند.

کد خبر : 10640

تاریخ انتشار : 22/03/1393 - 13:19


وقتی فضای مجازی هم به دست اشرار نا امن می شود!

به گزارش خط امید بهشهر _ واژه «اشرار» از آن جنس کلماتی است که هیچ نیازی به تعبیر و تفسیر ندارد. بر خلاف بسیاری از عبارات که برای توصیف آنها باید حدود و ثغور تعریف کرد، تشریح شرارت نیاز به هیچ حاشیه ای ندارد.

اشرار، افرادی هستند که تهدیدکننده جان، مال و ناموس آحاد جامعه اند و مخل امنیت اخلاقی، روحی و روانی کشور.

طبیعی و بدیهی است برخورد و محدودسازی با این گروه، هیچ ارتباطی به تنوع دیدگاه های سیاسی و فرهنگی موجود در کشور نداشته و همه متفق القولند که با این پدیده هنجارشکنانه باید به جدی ترین شکل ممکن برخورد شود.

البته به نظر می رسد، مقابله امنیتی با این قشر، به تنهایی کافی نبوده و باید با این پدیده به صورت ریشه ای تری برخورد شود.

به بیان دیگر مجموعه سیاست های فرهنگی باید به کار گرفته شود تا زمینه های شرارت و تهدید  امنیت در کشور به حداقل برسد.

در سال های اخیر با وجود تلاش های گسترده ای که  برای مقابله با ناامنی در کشور صورت گرفته، در برخی موارد کاستی هایی در بسترسازی های فرهنگی مشاهده شده است که متأسفانه بستر لازم برای عرض اندام اشرار در فضای رسانه ای کشور را فراهم کرده است.

در حالی که در عمده کشورهای جهان، قاچاقچیان، برهم زنندگان امنیت ملی و تهدیدکنندگان امنیت در جامعه، از حقوق اولیه خود نظیر حق رأی در انتخابات محرومند، اعطای فرصت های رسانه ای به اشرار در کشورمان قابل توجیه نیست.

پدیده نامبارکی که در چند وقت اخیر به کرات در استان مشاهده شده، این است که پس از اعدام یک شرور متجاوز به عنف، انبوهی از بنر و پوستر در شهر محل سکونت وی نصب شده و از مقام شامخ معنوی جناب شرور تجلیل هم می شود!

در شرایطی که برای نصب یک بنر با موضوع عفاف و حجاب باید از چندین فیلتر در شهرداری ها گذشت، چگونه بنر حمایت از اقدام شرورانه مخلان امنیت کشور به سادگی مجوز نصب می گیرد؟ نکند کسب درآمد مالی برای اجاره دهندگان استندهای تبلیغاتی، برای شهرداری ها از فرهنگ مهم تر شده باشد؟

جالب اینجاست که دوستان و هم قطاران شروری که به علت تجاوز به نوامیس مردم و قمه کشی، به اعدام محکوم شده، در بنری که برای گرامیداشت شرور تازه درگذشته چاپ و نصب می کنند با افتخار می نویسند: "راهت ادامه دارد"!

چرا با فراهم کردن فرصت های این چنینی قبح شرارت و تعرض به جان و مال و ناموس مردم را در اذهان کاهش می دهیم؟

با این روش، آیا می توان فردی را از عواقب آزار و اذیت دیگران در کشور بر حذر داشت؟

صدور مجوزهایی از این دست، نتیجه ای جز عادی کردن شرارت، قتل و تجاوز در جامعه در پی نخواهد داشت و اگر در شهرداری برخی از شهرها، تنها به منافع مالی اجاره دادن مکان های نصب بنر اهمیت داده می شود، لازم است نهادهای فرهنگی، امنیتی و انتظامی در این خصوص وارد عمل شده و با تجلیل از مقام شروران (!) با این شکل، مقابله کنند.

البته داستان این تجلیل ها و گرامیداشت، تنها به نصب بنر برای درگذشتگان و محکومین به اعدام خلاصه نشده و سکوت دستگاه های فرهنگی در مقابل پدیده مذکور باعث شده در فضای مجازی نیز صفحاتی به معرفی، تعریف و تمجید و البته تطهیر آنان اختصاص یابد.

چند وقتی است اشرار استان مازندران، در کنار ایجاد صفحات شخصی در فیس بوک، با تشکیل کمپین هایی سازماندهی شده در عرصه شبکه های اجتماعی نیز به فعالیت گسترده ای دست زده اند، به نحوی که هنگام کار در فضای مجازی به ناگاه با صفحاتی حاوی تجلیل از چهره های شرور استان ! مواجه خواهیم شد.

ظاهراً اولین کاری که اشرار استان بعد از آزادی از زندان یا در زمان مرخصی انجام می دهند، این است که یک عکس دل فریب! می اندازند و در سریع ترین زمان ممکن این تصاویر را به دست اَدمین صفحه اشرار در فیس بوک می رسانند تا طرفداران شان! در اسرع وقت، از حضور شرور مورد علاقه شان در جمع دوستان مطلع شوند!

البته اگر گذرتان به این صفحات بیفتند، آنقدر با عبارات و توصیف های پر سوز و گداز مواجه می شوید که اگر از پیشینه و عملکردهای افراد حاضر در این کمپین ها اطلاع قبلی نداشته باشید، به حال مظلومیت این دلاورمردان! و اسطوره های اخلاق! اشک خواهید ریخت.

کامنت هایی که از سوی بازدیدکنندگان این صفحات نوشته شده، گویای این حقیقت است که گردانندگان کمپین ها تا حدودی موفق شده اند افکار کاربران فیس بوک را با خود همراه کنند یا لاقل این سوال جدی را در ذهن بازدید کنندگان ایجاد کنند که چرا باید ورزشکاران و رادمردانی با این خصائل برجسته اخلاقی، به کام مرگ کشیده شده و یا در زندان ها، روزگار بگذرانند؟!

بی شک تساهل در برخورد با مظلوم نمائی و چهره سازی از این اشرار در سطح شهرهاست که این افراد یا حامیان شان را برای راه اندازی چنین کمپین هایی جسور کرده است.

اگر از همان روز اول در مقابل نصب این بنرها برخورد جدی صورت می گرفت، امروز هم شاهد عرض اندام این افراد در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی نبودیم.

سکوت در برابر تلاش جریان هایی که درصدد ارائه تصویری محبوب از اشرار استان  هستند، نتیجه ای جز شکسته شدن قبح اعمال ناشایستی همچون قتل و غارت و تجاوز نداشته و معرفی تهدیدکنندگان امنیت کشور در قامت یک جهان پهلوان! همه بافته های دستگاه های فرهنگ ساز برای از میان بردن زمینه های جرم و جنایت را پنبه خواهد ساخت.

از دستگاه های امنیتی و انتظامی نیز انتظار می رود با اعمال نظارت بیشتر بر اینگونه اقدامات، به این پدیده ضدفرهنگی اجازه گسترش ندهند.


منبع : بلاغ

 

  

دیدگاه شما در مورد : وقتی فضای مجازی هم به دست اشرار نا امن می شود!

وقتی فضای مجازی هم به دست اشرار نا امن می شود!

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر