صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

سیاست و دستاوردهای فرهنگی دولت تدبیر

کد خبر : 10610

تاریخ انتشار : 21/03/1393 - 15:20


سیاست و دستاوردهای فرهنگی دولت تدبیر

به گزارش خط امید بهشهر _ فرهنگ، مجموع باورها، سنن، عادات، اعتقادات و ارزش هایی است که از سوی افراد ملت پذیرفته شده و از نسلی به نسل دیگر به ارث گذاشته می شود.

فرهنگ، شکل دهنده محیط و بسترساز تحولات سیاسی، اقتصادی،  اجتماعی، فرهنگی و عامل اعتلا و آینده روشن یک جامعه و آئینه باورها، رفتارها، دانش ها، ارزش ها و مقاصدیست که شیوه زندگی هر ملتی را مشخص می کند.

به وسیله آن یک ملت می آموزد که چگونه بیندیشد و چگونه عمل نماید. و یکی از مهمترین عنصر بقاء جامعه و شکل دهنده هویت و موجودیت و بنیاد ملیت است. به عبارت واضح تر، فرهنگ اساس و بنیان توسعه و پیشرفت و یا موجب انحطاط و اضمحلال یک ملت و جامعه انسانی است، همانطور که حضرت امام خمینی به روشنی آنرا بیان داشت : «فرهنگ مبدأ هم خوشبختی و هم بدبختی های ملت است، اگر فرهنگ ناصالح شد و این فرهنگ فاسد شد جوان های ما نیز که زیر بنای تأسیس هر چیز هستند از دست می‌روند.»

همچنین مقام معظم رهبری در این ارتباط می‌فرمایند : «این فرهنگ بوده که برای جامعه ما ذهنیت مناسب پایداری، مقاومت و پیشروی ایجاد می‌کند. ملت ما با فرهنگ اسلامی توانست در انقلاب پیروز شود ما نیز باید با تأکید و تقویت این فرهنگ روحیه و ذهنیت ملت را برای مقابله با توطئه ها و خطرهایی که دشمن پدید آورده ایجاد کنیم.»

فرهنگ می‌تواند موجب نشاط و پویایی جامعه و زمینه ساز افزایش مشروعیت نظام و اقتدار ملی شود، در صورتی که علمی، متقن، معتقد به آزادی بیان و عقیده انسانها و برابری آنها در برابر یکدیگر، عاری از خرافه‌پرستی و جزم اندیشی و دارای خصلت تعاملی در درون جامعه فرهنگی و تقابلی با فرهنگ بیگانه باشد. و بعبارتی دیگر با فطرت حقیقت طلب آدمی سازگار باشد.

در قرن حاضر دنیای غرب در تلاش است فرهنگ خود را به عنوان فرهنگ غالب و برتر به سایر ملل تحمیل کرده و به جای تصرف خاک و سرزمین، با تغییر ارزشها و اعتقادات اصیل مردم و حاکم کردن ارزشهای پلید نظام سرمایه داری، زمینه های  سلطه بر این کشورها را فراهم آورد، بر همین اساس می بایست با در نظر گرفتن نقش مؤثر فرهنگ و ایجاد امکان پویایی و شکوفایی فرهنگ اصیل و آرمان خواه، حقیقت جو و الهی و دینی خود، به یک قدرت فرهنگی دست یابیم تا بتوانیم در مقابل این هجمه فرهنگی ایستادگی نماییم.

دولت یازدهم، یک دولت فرهنگی و اخلاق مدار است و با شعار اعتدال در تمامی ابعاد جامعه، بویژه در بخش فرهنگ توانست اعتماد ملت را جلب کرده و سکان قدرت را دردست گیرد، همانگونه که رئیس جمهور محترم در افتتاحیه اجلاس رادیو و تلویزیونی کشورهای اسلامی تصریح فرمودند: «جمهوری اسلامی ایران و مردم بزرگ آن در انتخابات سال گذشته راه اعتدال را برگزیدند و دست رد بر سینه افراط زدند و ندای مبارزه با افراط و خشونت را به صورت ندایی جهانی در سازمان ملل اعلام کردند و طرح مقابله با خشونت و افراط را به عنوان طرحی از جانب ملت ایران و جمهوری اسلامی ایران به سازمان ملل بردند و آن را با صدای رسا به جهانیان اعلام کردند.»

در سالی که از سوی مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) مزین بنام اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی شد و با اذعان به گستردگی مقوله فرهنگ و تنوع نهادها و متولیان فرهنگی در کشورمان که بخشی از مسئولیت ها از حیطه‌ی اختیار دولت خارج است با این وجود دولت یازدهم بنا داشته و دارد تا بر اساس طرح اصولی، عقلانی و منطقی در راستای تقویت فرهنگ کشور بر پایه‌ی ارزشهای اصیل اسلامی اقدام نماید که به برخی از دیدگاهها و دستاوردهای مهم آن در این بخش اشاره می شود.

1. دیپلماسی فرهنگی

امروزه فرهنگ به عنوان یکی از منابع قدرت و دروازه ای برای فتح جهان به شمار می رود و کشورها تلاش دارند تا سیاستهای خارجی را از طریق مؤلفه های فرهنگی راهبردی نمایند. چرا که تعامل فرهنگی واقعیتی به قدمت تاریخ بشر است و از این ظرفیت می توان برای ارائه‌ی تصویر مثبت فرهنگی و صلح‌ دوستی و حق طلبی و آزادی خواهی برای جامعه بین المللی استفاده نمود.

با توجه به برخی از سیاست های احساسی و هیجانی دولت گذشته که دشمنان ملت ایران از آن در جهت پیشبرد پروژه ی «ایران هراسی» و اعمال تحریم های ظالمانه تا حدود زیادی بهره گرفته بودند، دولت تدبیر و امید با عقلانیت و خردگرایی و تکیه بر فتوای تاریخی مقام معظم رهبری مبنی بر حرام بودن ساخت و استفاده از سلاح هسته ای و اتخاذ سیاست خارجی عقلایی و مدیریت درست مذاکرات 1+5 تحت هدایت رهبری فرزانه انقلاب تاکنون ضمن کسب موفقیت چشمگیر در تأمین منافع ملی در انرژی هسته ای، چهره‌ی رحمانی اسلام و فرهنگ اصیل اسلامی و انسانی نظام مقدس جمهوری اسلامی را علاوه بر مجامع رسمی و بین المللی در محافل علمی و فرهنگی جهان نیز به نمایش گذاشتند و با ارائه ی طرح «جهانی عاری از خشونت و افراطی گری» توسط رئیس جمهور محترم کشورمان در سازمان ملل متحد و تصویب آن با اکثریت قاطع آراء، صلح طلبی مردم کشورمان را به جهانیان ثابت نمودند که گامی بزرگ در جهت انتشار پیام فرهنگی انقلاب و صدور آن به اقصی نقاط جهان بود.

2. احیای اخلاق و ایجاد وحدت و آشتی ملی

یکی از شعارهای مهم فرهنگی دولت، احیای اخلاق در جامعه است. با توجه به اینکه در گذشته شاید بروز برخی از کژی‌ها، عدم رعایت قانون و احیاناً پاسخگو نبودن و... بر ساحت اخلاق، اعتماد عمومی و وحدت جامعه خدشه ایجاد نموده بود. آقای روحانی ضمن تأکید بر رعایت اخلاق و ترویج روحیه‌ی اعتدال و آشتی ملی و با طرح این مهم که در این دولت همه برنده اند و همچنین پاسخگویی مسئولین در برابر مردم بیان داشتند : «در صورت بروز اشتباه در دولتم خاضعانه از مردم عذرخواهی می کنم و مدیریت نا تمام خود را به نام ائمه معصومین(ع) تمام نمی کنم.» در جریان توزیع سبد کالا که در ابتدا با مشکلاتی مواجه شده و با تدبیر اتخاذ شده از سوی مسئولین سریعاً رفع گردید، رئیس جمهور محترم با شجاعت در رسانه ی ملی از ساحت مردم عزیز ایران عذرخواهی نمودند و در جریان مبارزه با مفسدان اقتصادی در مقام عمل افراد فاسد را به دستگاه قضایی معرفی نمودند و برای ایجاد آشتی ملی مشی اعتدال و استفاده از چهره های پاک دست و دلسوز جناح های سیاسی در امر مدیریت کشور را در پیش گرفتند و جهت ایجاد وحدت در قومیت ها جایگاه ویژه ای در نهاد ریاست جمهوری ایجاد و در راستای ایجاد وحدت بین برادران شیعه و سنی همت مضاعف گماردند. که نمونه بارز آن حضور هیأت دولت در استان سیستان و بلوچستان و استقبال گسترده مردم اعم از شیعه و سنی از رئیس جمهور محترم و هیأت همراه می باشد.

3. گسترش زمینه ی مشارکت مردمی در امور فرهنگی

برای همگانی شدن فرهنگ و مشارکت و مباشرت مردمی در امور فرهنگی باید آن را به مردم سپرد و دولت با نظارت درست و صحیح در جهت بالندگی آن اقدام نماید. یکی از رویه های ناصواب تصدی‌گری بیش از حد و ایجاد تک صدایی در حوزه‌ی فرهنگ می بود اما با سیاست جدید دولت که از آن جمله می توان به افتتاح خانه سینما در دولت تدبیر و امید، که روح تازه‌ای در هنرمندان پدید آورد و یا در مقوله‌ی کتاب که همگان شاهد بودند که بیست و هفتمین نمایشگاه کتاب با چه استقبال و شور و شوق مضاعفی برگزار شد. ضمن آنکه دولت یازدهم با خرید 10 میلیارد ریال کتاب از ناشرین کشور و اهدای 430 هزار جلد کتاب به مراکز علمی گامی مؤثر در توسعه فرهنگی و علمی کشور برداشتند.

4. ترویج و صیانت از باورهای دینی و انقلابی

دولت یازدهم که در رأس آن یک روحانی معتقد و مجتهد و متعهد به ارزش های اسلامی و انقلابی قرار دارد اعتقاد به اشاعه ی عقلانیت در فهم دین و شکل دادن هویت دینی در بین آحاد مردم جامعه به خصوص جوانان، عدم  تحمیل و اجبار، تبلیغات سطحی و قشری نگری در امر فرهنگ دارد چرا که اگر تفکر دینی با اندیشه و قاعده منطقی تبدیل به باور اعتقادی و قلبی نشود جز اشاعه ی تزویر و ریا و سست شدن اعتقادات دینی در جامعه ثمری نخواهد داشت، از اینرو به دنبال بهبود شرایط زندگی دینی بر مدار عقلانیت و اسلام رحمانی است. که امری ممدوح و شایسته بشمار می رود و مورد پسند عامه مردم قرار می گیرد.

5. استفاده از فن آوری اطلاعات

درک مقتضیات زمان و نقد و تنقیح دستاوردهای جوامع بشری و استفاده از نتایج مطلوب آن بر اساس باور و اعتقادات جامعه یکی از اصول سیاست فرهنگی جمهوری اسلامی می باشد بنابراین استفاده مناسب و پسندیده از فضای مجازی اعم از اینترنت، شبکه های اجتماعی و... نباید به عنوان یک تهدید بلکه باید به منزله‌ی فرصتی برای تحکیم و صدور مبانی فکری و فرهنگی انقلاب مورد استفاده قرار گیرد و همانطوری که مقام معظم رهبری فرمودند ما باید از ابزار ضلالت آنها در جهت روشنایی و اشاعه ی فرهنگ غنی خودمان استفاده کنیم از این رو دولت تدبیر و امید به دنبال استفاده با ارزش و هدفمند از این ظرفیت برای اشاعه‌ی فرهنگ اصیل اسلامی و ایرانی است.

امید است در دولت «همه برنده اند» آقای روحانی همه ارکان حکومت در کنار مردم و با کمک و همدلی مردم عزیز تحت هدایت رهبر فرزانه انقلاب هر روز بسوی توسعه و شکوفائی حرکت نماید و پرچم آزادگی، استقلال و جمهوری اسلامی را درهمیشه تاریخ برافراشته نگهدارد و هر چه بیشتر بر عزت اسلام و ایران عزیز در جهان بیفزاید.


منبع : علی‌رضا یونسی رستمی

 

  

دیدگاه شما در مورد : سیاست و دستاوردهای فرهنگی دولت تدبیر

سیاست و دستاوردهای فرهنگی دولت تدبیر

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر