صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
نرخ بالای بیکاری در مازندران

آسمان اشتغال مازندران تمام ابری است!

در سال های اخیر اشتغال و بیکاری جوانان به معضلی بزرگ برای دولتمردان تبدیل شده که آسیب های اجتماعی ناشی از آن، گریبانگیر جامعه و بیشتر خانواده های ایرانی است.

کد خبر : 10349

تاریخ انتشار : 08/03/1393 - 15:03


آسمان اشتغال مازندران تمام ابری است!

به گزارش خط امید بهشهر _ پدیده چندش آور فقر که دیر زمانی است بنیان خانواده ها را در کشورمان متزلزل ساخته، یکی از پیامدهای وحشتناک بیکاری است که تبعات آن افزایش آمار طلاق، اعتیاد، خودکشی و دیگر کشی ، خود سوزی و دزدی، جرم جنایت و فساد و فحشا است.

جامعه ایرانی هر روز در روزمرگی خویش گرفتار چند و چون رزق و روزی بوده و آسمان کار و اشتغال در کشورمان ابریست و می توان گفت دولتمردان  و مدیران دستگاه های اجرایی در حل این معضل  برنامه مدون و درستی را دنبال نکرده و نمی کنند و بر سر چهار راهی ایستاده و  سر درگم در اینکه کدام راه  درست است، گرفتار شده اند.

در یک نگاه کلی به وضعیت  نیروهای دولتی و استخدام ها می توان دریافت که استفاده از نیروهای بازنشسته و عدم بکارگیری جوانان تحصیل کرده و کمبود منابع درآمدی با وجود این همه ثروت خدادادی جهت پرداخت حقوق و مزایای مستخدمین و طرح تعدیل نیرو از یک سو و نبود مهارت و آموزش در میان اقشار تحصیل کرده و صرف یادگیری تئوری در مراکز علمی از سویی دیگر، خیل عظیم جوانان تحصیل کرده  را سرگردان در بازار کار ساخته است.

و این گونه است که با تفکر غلط پشت میزنشینی در بین تحصیل کرده ها، آمار  واقعی بیکاری در پشت آمارهای نمایشی پنهان می شود و البته جا دارد که گفته شود این روزها باید به چشم‌هایمان بیشتر اعتماد کنیم تا گوش‎های‎مان.

همچنین جوانان امروز به بهانه هزینه بالای تولید و نهاده های مربوط به آن دیگر روی به کارآفرینی نمی آورند و  دیدیم که اعطای تسهیلات کم بهره در قالب بنگاه های زودبازده و مشاغل خانگی و هر خانه یک کارخانه و این قبیل طرح ها نافرجام ماند و معضل زیاد شد زیرا  افرادی که  این تسهیلات را دریافت کردند، تبدیل به بیکاران بدهکار شدند و دریافتن علت آن امری ست که کارشناسان مرتبط  باید آن را جویا شوند.

در این میان استان مازندران که سرشار از منابع خدادادی و داشته های طبیعی است که اگر هرکدام در مسیر درست و اصولی خود  بهره گرفته شوند، ده ها و صدها نفر به کار گماشته می شوند، شاید به دلیل ضعف مدیریتی بیشترین آمار بیکاری را دارد و شهرستان رامسر در این بخش در میان استان، رتبه نخست را از آن خود کرده است.

فرماندار رامسر در حاشیه جلسه شورای اشتغال و سرمایه گذاری این شهرستان در این باره گفت: مشکل اشتغال همواره یکی ازدغدغه های اصلی دولتمردان بوده و لیکن در سال های اخیر، وجود مشکلات اقتصادی و شرایط خاص سیاسی و تحریم های ناجوانمردانه باعث شد تا به لحاظ منابع در آمد ی دچار کمبود شویم و این مسئله باعث  کاهش سرمایه گذاری و اشتغال در کشور شد.

حسین شعبان سروری افزود: علی رغم اجرای طرح های ضربتی و اعطای وام ها و تسهیلات کم بهره از سوی دولت جهت اشتغال زایی، پیامد مطلوبی را به دنبال نداشت و آمار بیکاران بدهکار افزایش یافت.

وی اضافه کرد: آنچه مهم است این است که اشتغال پایدار ایجاد شود و این امر مستلزم برنامه ریزی، صحیح و اصولی است و پرداخت تسهیلات برای مشاغل خانگی و طرح های این چنینی فقط حکم مسکنی را دارد که به صورت مقطعی تزریق می شود و اگر این طرح ها کارشناسی شوند در می یابیم که درصد کمی از آنها منجر به اشتغال شده در حالیکه منابع مالی زیادی از خزانه خارج شده است.

سروری اذعان کرد که علی رغم همه تلاش هایی که در حوزه اشتغال زایی صورت گرفته است ولیکن شاهد وضعیت مطلوبی نیستیم و نیاز است تا در سطح کلان، این طرح بازنگری شود.

به زعم فرماندار رامسر، استفاده از تمام ظرفیت های داخلی و پتانسیل ها و خارج شدن از تفکر پشت میزنشینی خیل عظیم جوانان  تحصیل کرده ی جویای کار می تواند یک راه نجات برای معضل بیکاری باشد.

وی همچنین بر آموزش و مهارت نیروی کار تاکید کرد و اظهار داشت: نبود نیروهای آموزش دیده و دارای مهارت نیاز به توجه ویژه و تفکر عمیق دارد و البته در کنار استفاده  از منابع انسانی ماهر، باید جذب اعتبار و تهیه و تدوین برنامه های اصولی را در این راستا جدی گرفت.

فرماندار رامسر در بخش دیگر سخنان خود به استفاده بهینه از بخش خصوصی  نیز اشاره کرد و افزود: قطعاً عدم استفاده از این بخش هرگز کشور را به سر منزل مقصود یعنی  اشتغال پایدار نمی رساند زیرا سقف اعتبارات دولتی محدود است.

رئیس شورای اشتغال و سرمایه گذاری شهرستان رامسر در ادامه سخنان خود به حضور کارآفرینان برتر در شورای اشتغال تأکید کرد و گفت: با دعوت از کارآفرینان، می توان از تجربه های آنان بهره جست.

این مقام مسئول در زمینه اشتغال نیاز به نگاه نو را ضروری دانست  و تصریح کرد: ظرفیت های  بسیار قوی در شهرستان برای سرمایه گذاری وجود دارد و در جذب سرمایه گذار  و بخش های تعاونی متاسفانه آنطور که باید موفق عمل نکردیم و البته بروکراسی اداری و ایجاد موانع برای بخش خصوصی موجبات از بین رفتن انگیزه ی آنان می شود.

*

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان رامسر نیز در این خصوص گفت: رامسر بهترین فرصت ها را برای ایجاد اشتغال دارد ولی این  داشته ها کمتر مورد استفاده قرار گرفته است.

عبد الرحمن حلاجیان افزود: به نظر می آید موضوع مهم اشتغال، سبک شمره شده و جدی گرفته نمی شود و تنها به شعارها و آمارها اکتفا می کنیم در حالیکه ما می توانیم در قالب شرکت های تعاونی، تشویق به کار آفرینی با روش و حمایت درست، ایجاد فرصت های شغلی و استفاده از بخش خصوصی بهترین زمینه را برای کار فراهم سازیم.

وی اضافه کرد: به طور مثال زمین حد فاصل میان پلاژ لیدو تا پلاژ شهرداری رامسر  مکانی مناسب برای ایجاد پیست دوچرخه سواری است که اگر احداث شود  هم به فراهم اوردن زمینه اشتغال مستقیم و غیر مستقیم کمک کرده و هم  باعث  سلامت شهروندان  می شود.

رییس اداره تعاون رامسر ادامه داد: نرخ بیکاری در میان دیپلمه ها ۲ درصد و در میان اقشار تحصیل کرده ۲۰ درصد است  و این مهم بیانگر تفکر غلط یافتن کار دولتی توسط جوانان تحصیل کرده می باشد.

حلاجیان با اشاره به اینکه طرح پرداخت تسهیلات برای مشاغل خانگی موفق نبوده است، تصریح کرد: متاسفانه  با وجود پرداخت به میزان قابل توجهی از منابع درآمدی کشور در این بخش، اشتغال پایدار  کمتر ایجاد شد.

وی گفت: بایستی از حرکت های شعارگونه فاصله گرفت و انجام طرح های کاربردی و اجرایی را جایگزین کرد و البته برای رسیدن به این نقطه مطلوب، نیاز به عزم ملی و مدیریت جهادی داریم.

حلاجیان گفت: یکی از مهم‌ترین مشکلات بخش تولید، نبود بازار فروش مناسب است زیرا در برخی موارد، پرداخت تسهیلات جهت ایجاد مشاغل خانگی منجر به تولید شده است اما نبود بازار فروش باعث شد تا این کار نافرجام بماند لذا پیشنهاد می شود تا در شهرستان بازارچه های مرزی دائمی احداث شود تا علاوه بر فروش محصولات و صنابع دستی بومی، فرهنگ این مرزو بوم نیز به گردشگران شناسانده شود.

*

رییس اداره فنی و حرفه ای رامسر نیز مهارت را حلقه ی مفقوده اشتغال دانست و گفت: در این راستا  ادارات کاریابی بایستی افراد جویای کار را جهت یادگیری مهارت های لازم به اداره فنی و حرفه ای  معرفی کنند.

محمود حاتمی افزود: اصناف نیز باید ملزم شوند تا از نیروهای دارای مهارت و کار آزموده در رسته های مختلف شغلی استفاده کنند.

وی اضافه کرد: یکی از برنامه های اداره فنی و حرفه ای  در سال جاری، بردن کارگاه های آموزشی  به درون روستاها است به این صورت که دهیاران فضاهای آموزشی در روستاها را فراهم کرده و اداره فنی و حرفه ای نیز نیروی کار روستا را آموزش می دهد.

علی حسینی، مسئول نمایندگی میراث فرهنگی رامسر نیز گفت: نیازسنجی شغلی در شهرستان بسیار مهم است و در این راستا بحث آموزش هتل داران و نیروهای انسانی آنان یکی از نیازهای اصلی رامسر است زیرا گردشگران در برخورد نخست نیاز به یک رویارویی حرفه ای دارند  تا تشویق به ماندن شوند.


منبع : سهیلا محمدی

 

  

دیدگاه شما در مورد : آسمان اشتغال مازندران تمام ابری است!

آسمان اشتغال مازندران تمام ابری است!

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر