صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
پژوهشگر امور نظامی و استراتژیک سوریه در گفتگو با فارس:

عناصر مسلح سوریه با حمایت «ترکیه» از «سلاح شیمیایی» استفاده کردند

پژوهشگر امور نظامی و استراتژیک سوریه تاکید کرد دلایلی وجود دارد که ثابت می‌کند، عناصر مسلح در سوریه با حمایت ترکیه از سلاح شیمیایی استفاده کرده‌اند.

کد خبر : 1024

تاریخ انتشار : 19/02/1392 - 07:23


عناصر مسلح سوریه با حمایت «ترکیه» از «سلاح شیمیایی» استفاده کردند

 سرتیپ «یحیى سلیمان»، پژوهشگر امور نظامی و استراتژیک سوریه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در دمشق تاکید کرد که کشورهای حامی گروه‌های تروریستی مسلح و در راس آنها ترکیه و قطر و عربستان سعودی نه تنها اقدام به حمایت مالی و نظامی از این گروه‌ها و عناصر کردند، بلکه دلایلی وجود دارد که نشان می‌دهد، این گروه‌های تروریستی مسلح از سلاح‌های شیمیایی در برخی از مناطق و میدان‌های نبرد استفاده کرده‌اند.

سرتیپ یحیى سلیمان با اشاره به اینکه این گروه‌ها با حمایت ترکیه از این سلاح‌ها استفاده کرده‌اند، گفت: برخی از کشورهای عربی و غیر عربی در منطقه دست به چنین اقدامی زده‌اند تا به سود دشمن صهیونیستی موجبات فروپاشی و تجزیه سوریه را فراهم کنند.

وی افزود: به همین منظور این کشورها اقدام به حمایت گروه‌های تروریستی مسلح می‌کنند، اما رهبران سوریه از این هدف اطلاع دارند که نه تنها سوریه بلکه شماری از کشورهای عربی را تحت عنوان بهار عربی هدف قرار داده است.

سرتیپ یحیى سلیمان در ادامه گفت: همان طور که گفتم کشورهای حامی گروه‌های مسلح نه تنها به حمایت مالی و نظامی از این گروه‌های پرداخته‌اند، بلکه دلایلی وجود دارد که نشان می‌دهد، این گروه‌ها از سلاح‌های شیمیایی در برخی مناطق با حمایت ترکیه استفاده کرده‌اند و افزون بر آن باید به این نکته نیز اشاره کرد که مدارک و مستنداتی در دست شورای حقوق بشر وابسته به سازمان ملل وجود دارد که ثابت می‌کند، این گروه‌های مسلح بودند که از گاز سارین استفاده کردند.

وی در ادامه افزود: بی‌تردید این سلاح شیمیایی یا در اختیار گروه‌های مسلح قرار داده شده یا عناصری از گروه‌های تروریستی اقدام به ساخت و تولید و یا آماده سازی این گاز با حمایت و کمک این کشورها کرده‌اند، به همین دلیل طرف‌هایی که اقدام به در اختیار قرار دادن این گاز به گروه‌های تروریستی مسلح کرده‌اند، طرف‌های مشخص و معلومی همچون کشورهای ترکیه و قطر و عربستان سعودی هستند.

پژوهشگر امور نظامی و استراتژیک سوریه تاکید کرد که گروه‌های تروریستی از این سلاح‌ها در منطقه «خان العسل» حلب استفاده کردند و دلیل این مدعا درخواست نظام سوریه برای تشکیل کمیته حقیقت یاب و انجام تحقیقات بین‌المللی در خصوص این حادثه بوده است.

وی در ادامه افزود: این کشورها تلاش دارند، با دروغ سلاح شیمیایی و متهم کردن ارتش سوریه به استفاده از آن سوریه را هدف قرار دهند، به همین دلیل ما نیز به آنها می‌گوییم که این کشورهای حامی تروریسم به دو دلیل از این دروغ‌ها سخن ‌گویند، چون این نظام سوریه بود که در ابتدا خواهان انجام تحقیقات بین‌المللی درباره استفاده از طرف استفاده کننده از سلاح شیمیایی شده بود و دوم آنکه تاکنون تحقیق در این خصوص پایان نیافته که بخواهند درباره آن اظهار نظر کنند

این پژوهشگر امور نظامی و استراتژیک سوریه در ادامه گفت: به همین دلیل من می‌گویم که این گروه‌های مسلح بودند که سلاح‌های شیمیایی را با حمایت کشور ترکیه مورد استفاده قرار دادند و ترکیه نیز با حمایت‌های مالی عربستان سعودی اقدام به قرار دادن این سلاح‌ها در اختیار گروه‌های مسلح تروریستی کرده است.

سرتیپ یحیى سلیمان همچنین گفت که دلیل دیگری نیز وجود دارد که بر دست داشتن گروه‌های مسلح در استفاده از سلاح‌ شیمیایی تاکید می‌کند و آن تاکید شورای حقوق بشر سازمان ملل بر این نکته است.

وی در پایان گفت که این کشورهای منطقه‌ای هم اکنون به مزدورانی برای کشورها و طرف‌های خارجی از جمله آمریکا و رژیم صهیونیستی تبدیل شده‌اند تا اسرائیل آسوده و در امان باقی بماند. 

  

دیدگاه شما در مورد : عناصر مسلح سوریه با حمایت «ترکیه» از «سلاح شیمیایی» استفاده کردند

عناصر مسلح سوریه با حمایت «ترکیه» از «سلاح شیمیایی» استفاده کردند

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر