صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

آیا دولت در برابر فشار آمریکا کوتاه می‌آید؟/ گزینه جایگزین ابوطالبی

واعظی وزیر ارتباطات، جدیدترین گزینه برای جایگزنی ابوطالبی است. هنوز این گزینه توسط روحانی و ظریف بررسی نشده است.

کد خبر : 10076

تاریخ انتشار : 28/02/1393 - 10:38


آیا دولت در برابر فشار آمریکا کوتاه می‌آید؟/ گزینه جایگزین ابوطالبی

به گزارش خط امید بهشهر _  پارس نوشت: حمید ابوطالبی گزینه دولت حسن روحانی برای نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد بود، چهره ای که ایالات متحده او را از عاملان تسخیر لانه جاسوسی در سال ۱۳۵۸ می داند. از این رو کنگره آمریکا قانونی را به تصویب رساند که از دولت باراک اوباما خواست از صدور ویزا برای ابوطالبی خودداری کند. این قانون به امضای باراک اوباما نیز رسید اما ایران این اقدام دولت آمریکا را نقض قوانین بین المللی دانست و به سازمان ملل متحد شکایت برد لیکن در روزهای اخیر دولت یازدهم از مواضع خود عقب نشسته و گزینه جدیدی را به جای ابوطالبی مطرح ساخته است.

بر اساس جمع بندی برخی مشاورین رییس جمهور، محمود واعظی وزیر ارتباطات و فن آوری اطلاعات، جدیدترین گزینه برای جایگزنی ابوطالبی است هنوز این گزینه توسط حسن روحانی و محمد جواد ظریف بررسی نشده است.

محمود واعظی که بیشتر سوابق وی در عرصه سیاست خارجی است تنها از سال ۵۸ تا ۶۵ در شرکت مخابرات بود و بعد از آن به مدت ۲۷ سال از این عرصه خارج و در عرصه دیپلماسی فعال بود.

وی از اعضای مؤسس حزب اعتدال و توسعه و معاون سیاست خارجی مرکز تحقیقات استراتژیک در دوران ریاست حسن روحانی بود.

همچنین برخی افراد که در دوره های گذشته در تیم هسته ای بوده اند، سید عباس عراقچی را برای نمایندگی ایران در سازمان مطرح می کنند. استدلال این افراد آن است که عراقچی بیشتر از بقیه اعضای تیم مذاکرات، خطوط قرمز نظام را رعایت می کند و عملا سرعت مذاکرات را کند می کند.

پیش از این محمد کاظم سجادپور از افراد نزدیک به محمد جواد ظریف و سفیر سابق ایران در دفتر اروپایی سازمان ملل در ژنو، محمد نهاوندیان رییس دفتر رییس جمهوری برای نمایندگی ایران در سازمان ملل اسامی شان مطرح شده بود. البته جریان اصلاحات به دنبال آن است که افراد نزدیک به این جریان ازجمله غلامعلی خوشرو معاون وزیر خارجه دولت اصلاحات را مطرح نماید که مورد موافقت رییس دولت یازدهم و وزیر خارجه قرار نگرفته و صرفا در رسانه های زنجیره ای از وی نام برده می شود.

 


منبع : جهان

 

  

دیدگاه شما در مورد : آیا دولت در برابر فشار آمریکا کوتاه می‌آید؟/ گزینه جایگزین ابوطالبی

آیا دولت در برابر فشار آمریکا کوتاه می‌آید؟/ گزینه جایگزین ابوطالبی

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر