صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

مسئولیت ما در قبال اقتصاد مقاومتی

کد خبر : 10061

تاریخ انتشار : 27/02/1393 - 11:02


مسئولیت ما در قبال اقتصاد مقاومتی

به گزارش خط امید بهشهر _ در این شرایط کشور از ناحیه مقام معظم رهبری راهبرد «اقتصاد مقاومتی» مطرح می‌شود و با توجه به این که راهبرد اقتصادی مقاومتی، مخصوص شرایط فعلی ایران است و سابقه و پیشینه قابل انطباق با شرایط فعلی کشور را در هیچ کجا تجربه نکرده‌ایم، لذا ضرورت تبیین و توضیح مولفه‌های اقتصاد مقاومتی بیشتر آشکار می‌شود.

در اینجا این سوال مطرح می‌شود که: «تعریف ما از اقتصاد مقاومتی چیست؟»، « وظیفه ما به عنوان یک عضور از پیکر این جامعه اسلامی چیست؟» در خصوص اقتصاد مقاومتی ابتدا می‌بایست درک صحیحی از اقتصاد ملی و نیز فضای اقتصاد جهانی و پیرو آن، میزان فشاری که نظام سلطه جهانی، آمریکای شیطان صفت و صهیونیسم جهانی نسبت به ایران داشته به دست آوریم و به هوش باشیم که دنیای سلطه بعد از ناامیدی‌هایی که در فضای دشمنی با محوریت نظامی دیده، چند سالی است که راه حل را در حوزه اقتصاد یافته و اقداماتی را پازل وار و جهت تحت تاثیر قراردادن افکار عمومی و ایجاد یاس و نا امیدی در وهله اول، و تضعیف نظام و حکومت اسلامی در وهله دوم را در دستور کار خویش قرار دهد.

لذا می‌بینیم که این درک دقیق از تهاجم و تخاصم اقتصادی غرب موجب گردیده که در سال‌های اخیر تاکیدات مقام معظم رهبری بر حوزه اقتصاد باشد و همانطور که می‌دانید در نامگذاری سال‌ها این مطلب منعکس شد. بنابراین شرایط امروز ما در محیط اقتصادی ناشی از فشار و تحریم فلج کننده آمریکا و هم پیمانانش است که در این مسیر نقش محوری را صهیونیسم ایفا می‌کند.

در این بحران اقتصادی، فشار اصلی بر حوزه درآمدی کشور یعنی نفت است که به سبب غفلت برخی از مسئولان کشور از این مهم و نیز به علت گوش نسپردن به فرامین و تاکیدات مکرر مقام معظم رهبری مبنی بر خروج از نفت اتکایی، اقتصاد کشور به شدت وابسته به حوزه نفتی شده است . از این رو شاهدیم که استعمارگران جهانی از تمام توان خود جهت فشار و اقدام سریع جهت کنترل و بی اثر کردن تحریم‌ها و تبدیل فشارهای پیش آمده به فرصت، که لزوماً عبور از این گردنه، مشارکت همه مردم را می‌طلبد. نتیجه اینکه راه چاره، کم کردن وابستگی‌ها، حمایت از تولید ملی، التزام به مصرف کالاهای ایرانی و نیز تلاش برای استقلال و خوداتکایی اقتصادی است.

بر فروشندگان، اصناف مختلف و بازاریان نیز در جهت حفظ و ثبات قیمت بازار کالا، لازم است انصاف و قوانین تعزیرات حکومتی را مراعات نموده و خدای ناکرده قدمی در افزایش آشفتگی بازار برندارند تا مبادا یاری رسان غرب و کمک کار اقدامات و اهداف زورگویان بین المللی شویم؛ بدون آنکه خود متوجه باشیم. دیگر اینکه، لازم است به داشته‌های خود بسنده کنیم و در مسیر رشد و تعالی کشور حداکثر تلاش خود را بکار ببندیم چرا که وجود مبارک حضرت امیر علیه السلام می‌فرمایند: «من وجد ماء و تراباً ثم افتقر فابعده الله» (قرب الاسناد، ص 55)؛ کسی که آب و خاک دارد و با وجود آن، فقیر و محتاج باشد خدا او را از رحمت دور بدارد.

اگر بنا باشد نظام ما در دنیا عزت نفس داشته باشد و در بین سایر دول و ملل، نظامی مقتدر و سر بلند باشد، می‌بایست برگردیم به گفتمان امام و رهبری . بنابراین در این زمینه بر همه افراد جامعه اسلامی لازم است که سطح نگرش دینی و معرفتی خویش را ارتقاء داده و به عنوان پیروان مکتب علوی، زی و منش مولای متقیان را سر لوحه حیات خویش قرار داده و مواردی چون قناعت و صرفه جویی در مصرف، ساده زیستی، ترک تنوع طلبی و عدم اسراف را در اولویت کاری خود قرار داده و کمر همت بسته و با سرمایه و امکاناتی که در کشور خویش داریم اقدام به تأمین نیازهای جامعه خود نموده تا مجبور نشویم جهت تأمین حتی برخی از نیازمندی‌ها دست نیاز به سمت بیگانگان دراز نموده که به همان اندازه به آن‌ها نیازمند باشیم و با قطع فروش حتی نیازمندی مختصری مجبور به فرمانبرداری و انجام تصمیمات زور گویان جهانی باشیم، لذا به قول سعدی شیرازی:

«هرکه نان از عمل خویش خورد / منت حاتم طایی نبرد»


منبع : سهرابعلی افروغ

 

  

دیدگاه شما در مورد : مسئولیت ما در قبال اقتصاد مقاومتی

مسئولیت ما در قبال اقتصاد مقاومتی

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر