صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

طلای سیاه عامل فرتوتی چهره سرسبز روستاها

انباشت زباله، چهره روستاهای شهر توریستی و گردشگری نوشهر را نامیمون ساخته است.

کد خبر : 10023

تاریخ انتشار : 25/02/1393 - 09:55


طلای سیاه عامل فرتوتی چهره سرسبز روستاها

به گزارش خط امید بهشهر _  شهر بندری و گردشگری نوشهر در منطقه غرب مازندران به واسطه داشتن سواحل زیبا و دلنشین، چشمه و رودهای پرآب، مناطق ییلاقی و جنگل های سرسبز، همراه با آب و هوای معتدل خزری سالانه میزبان شایسته گردشگران ایرانی از اقصی نقاط کشور است.

 

بی شک ورود مسافرین به این شهر دیدنی و گردشگر پذیر ما را با معضل انباشت زباله روبرو می سازد.

 

جای تردیدی باقی نیست که سیمای سرسبز روستاهای بخش مرکزی شهرستان نوشهر به واسطه نبود مدیریت ساماندهی در بخش جمع آوری زباله های ناشی از ورود توریست، نامیمون و زشت جلوه کند.

 

پر واضح است که در دنیای امروز از زباله به عنوان «طلای سیاه» یاد می کنند در حالیکه نوشهری ها از انباشت زباله در جای جای این شهرستان به ویژه در مبادی ورودی روستاها و حاشیه مسیر نوشهر به رویان گلایه دارند.

 

آری! انباشت بی وقفه زباله به ویژه در ایام تعطیلات تابستانه که با گرما و رطوبت بالا همراه است می تواند باعث آلودگی محیط زیست و محل تجمع حیوانات موذی و مضر بشمار آید.

 

چه بسا انباشت بی رویه زباله در سطح روستاهای شهرستان نوشهر موجب ایجاد بیماری های پوستی و واگیر در سطح جامعه می شود.

 

در بخش ورودی روستاهای شهرستان نوشهر به جای نصب المان مناسب با فرهنگ و تمدن مازندران، با انباشت کیسه های مشکی زباله که شیرابه های آن بوی تعفن می دهد، روستائیان و گردشگران را آزرده می سازد.

 

چهره روستاهای شهرستان نوشهر به جای سرسبزی، چهره زشت و آلوده ای از زباله های خانگی و نخاله های ساختمانی ناشی از ساخت و سازهای بی رویه در منطقه دارد و این امر می تواند نگران کننده باشد.

 

اکنون که در سال اقتصاد و فرهنگ بسر می بریم، باید تدابیری در سطح مدیریت روستاها اندیشیده شود تا در بین مردم روستا فرهنگ سازی صورت گیرد تا زباله های خشک و تر به صورت تفکیک شده در مبدأ جمع آوری شود تا از این طریق افزون بر کسب درآمد و ایجاد اشتغال، گامی هرچند کوتاه در زمینه عمران آبادانی روستا صورت گیرد.

 

بنابراین با فرهنگ سازی انباشت و جمع آوری اصولی و بهداشتی زباله در سطح روستا، کمک شایانی به سلامت و اقتصاد روستا خواهد شد.

 

باید تدابیر سازنده ای از سوی دهیاران ساعی پر تلاش بخش مرکزی در زمینه ساماندهی زباله روستایی صورت گیرد تا بیش از این بر سیمای تابناک روستاهای بخش مرکزی لطمه وارد نشود.

 

نقش سازنده و موثر دهیاران سخت کوش بخش مرکزی به همراه تعامل دو سویه مردم فهیم روستاهای بخش مرکزی شهرستان نوشهر می تواند در احیا سیمای سبزینه روستاها موثر واقع شود.

 

اگر هر روستایی از توابع شهرستان نوشهر در پرداخت حق جمع آوری زباله پیشقدم شود، مسلماً غیربومی هم ترغیب به همکاری با دهیاری در رابطه با جمع آوری صحیح و اصولی زباله در سطح روستا می شوند، بنابراین شکل واقعی روستا محفوظ خواهد ماند.

 

جای بسی نگرانی است که با ساخت و ساز های بی رویه در سطح روستاهای نوشهر، ارمغانی به جز انباشت زباله های خانگی، چیزی عاید روستا نمی شود مگر فرتوتی چهره سرسبز روستا و به مخاطره انداختن سلامت و شادابی کودکان و سالمندان روستایی!

 

چرا کاری کنیم که آب و هوای مطبوع و دلپذیر روستاهای بخش مرکزی نوشهر که دیگران حسرت آن را در شهرهای پرغبار و دودآلود می خورند را آلوده سازیم.

 

امید که با مدیریت سازنده و ارائه راهکارهای اصولی از سوی بخشدار محترم بخش مرکزی شهرستان نوشهر و تعامل ویژه دهیاران و همراهی روستائیان خونگرم بخش مرکزی نوشهر، شاهد انباشت بی رویه و غیر اصولی زباله در حاشیه و مبادی روستاها نباشیم.

 

شایان ذکر است فرماندار نوشهر چندی پیش در جلسه کارگروه پسماند شهرستان با تأکید بر تفکیک زباله از مبدأ در روستاهای نوشهر خاطر نشان کرد: تفکیک زباله از مبدأ باید فرهنگ سازی شود به این دلیل که هم شاهد کاهش در حجم زباله ها می شویم و هم مانع حضور دوره گردها برای جمع آوری زباله های خشک می شود، این موضوع باید در بخش مرکزی نوشهر و هم بخش کجور در دستور کار قرار بگیرد.

 

بخشدار مرکزی نوشهر نیز در این جلسه با اشاره به زباله به عنوان بزرگ ترین چالش در منطقه گفت: زباله به عنوان یک چالش هم در بحث هزینه ها و هم در بحث محیط زیست برای منطقه مشکلاتی ایجاد کرده است که باید با مدیریت صحیح نسبت به رفع آن اقدام شود.

 

مصدق آزادیان با اشاره به ظرفیت خودروهای حمل زباله در بخش مرکزی که توان پوشش کامل جمع آوری زباله در بخش را ندارند، افزود: با توجه به تولید ۷۰ تن زباله در بخش مرکزی که برابری می کند با میزان زباله در مرکز شهر، برای تسهیل در امر جمع آوری زباله از ۱۴ دستگاه حمل زباله و ۳ لودر بخش خصوصی استفاده کرده ایم.

 

وی افزود: تفکیک زباله از مبدأ را در این بخش آغاز کردیم و امیدواریم بتوانیم در جمع‌آوری و دفع صحیح‌تر زباله موفق عمل کرده و محیطی پاک‌تر را شاهد باشیم.

گزارش از مسعود صوفی نژاد سیویری


منبع : بلاغ

 

  

دیدگاه شما در مورد : طلای سیاه عامل فرتوتی چهره سرسبز روستاها

طلای سیاه عامل فرتوتی چهره سرسبز روستاها

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر